• עוזי פלג

הבעייתיות של הפתרון הזמני – פתרון "אולר לדרמן"

עודכן ב: ספט 15

אולר "לדרמן" הוא מערכת כלים ידנית קטנה הכוללת כלים ולהבים שונים בערכה אחת, המשמשת תחליף זמני לארגז כלים מקצועי הכולל מספר רב של כלים יעודים, ניתן להחזיק את האולר בכיס ולהשתמש בו במצבי חרום, האולר לעולם לא יהיה תחליף לכלי הייעודי. למרות היישומים הרבים הנמצאים באולר, הכלי עדיין מוגבל ואיננו מכסה את מגוון האפשרויות האמיתי הנדרש בעת הצורך לתקן תקלה רצינית,

במצב חירום ובהעדר כלי אחר מתאים, האולר יכול לתת מענה זמני עד לפתרון הנכון של הבעיה, שימוש באולר לפתרון בעיות לא צפויות מחייב יצירתיות ודמיון של המשתמש, מאחר ויש לעיתים צורך לאלתר ולהשתמש בלהב הקיים שאיננו בהכרח הכלי הנדרש לפתרון, אולר רב להבי זול יותר ממגוון הכלים המקצועי הנדרש בארגון ובמקרים רבים נוטים להשתמש בו באופן שוטף.

"פתרון לדרמן" הינו פתרון זמני מאולתר לבעיה לא צפויה, שמנסים לתת לה פתרון על ידי שימוש בידע או יכולת מוגבלת בהעדר זמן או כלים מתאימים, או מתוך רצון לחסוך בעלויות מידיות. הפתרון הזמני נותן תחושה של הקלה זמנית ונקודתית מאחר והוא פותר בעיה, אך מאחר והפתרון למרות שהוא לא אופטימלי משרה תחושה שהכול הסתדר, לא ממהרים לחפש ולשפר את המצב ומנציחים אותו. בחלוף הזמן שוכחים שזהו למעשה פתרון זמני, מיישמי הפתרון לעיתים כבר לא במערכת, כנ"ל הגורמים שהציפו את הבעיה, ממשיכי הדרך חיים אתה כדרך חיים "זה מה יש".

המצב דומה לאדם הסובל כאבים ברגל ולא הולך לפתור את הבעיה אלה מנסה לחיות עם הבעיה, וכתוצאה מכך הוא מסגל לעצמו הרגלי הליכה משונים. גם בארגונים מתקדמים שעושים שימוש במערכות מחשב מתקדמות עשויים להתגלות פתרונות מאולתרים, אשר ניתנו בתקופות שונות כאשר התעוררו צרכים בלתי צפויים, שמערכת המחשב בארגון לא נתנה להם פתרון הולם, או שהפתרון היה מוגבל ומסורבל והצמיח פתרונות מאולתרים עוקפים.

בארגון שהוא למעשה מערכת מורכבת, אשר בתוכו פועלים גורמים שונים המקיימים תהליכים שונים ומתבצעות פעילויות שונות, מתקיימים תהליכי ניהול משולבים, הגורמים לכל מרכיבי המערכת לפעול כמערכת מתוזמנת ומסונכרנת.

פתרונות זמניים אינם מתייחסים לכל ההיבטים המערכתיים ונותנים פתרון נקודתי בלבד. מאחר והטכנולוגיה והידע משתנים יש לבחון כל הזמן את בעיות הארגון הן אלה שקיבלו פתרון זמני, וגם אלה שקיבלו בזמנו פתרון מיטבי, ולבדוק האם לא ניתן לקבל פתרון טוב יותר היום.

למעשה מדובר בתהליכים של שיפור שיטות ותהליכים באופן רציף ועקבי. יש מצב שבארגון ותיק מתקיימים אוסף של פתרונות מאולתרים שקשה למצוא ביניהם מכנה משותף יש להיזהר ממלכודת "הנוחות" בפתרון האלטרנטיבי "הזמני", ההקלה המידית במצב כתוצאה מהפתרון המאולתר מרדימה, אבל לא מספקת את הפתרון המלא המערכתי, לכן יש לראות ב"פתרון זמני" רק פתרון זמני.

37 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

"העסק הרעב", "העסק השבע", "העסק הריאלי"

בעקרון ארגון עסקי המבקש להגדיל את הפעילות העסקית, עושה דבר חיובי וטריוויאלי. אבל ,יש להיזהר מכך שהגדלת הפעילות לא תהיה אובססיבית ובכל מחיר. חשוב שהעסק יזהה את מקומו במחזור החיים העסקי ויבחן את "מוכנו

חסמי צמיחה עסקית - הגורמים המונעים מהעסק לגדול

בעסק קטן הצמיחה לרוב לא מתוכננת, העסק מוקם על בסיס רצון היזם להיות אדון לעצמו ולנצל יכולת מקצועית אישית ולממש חלום, או ניצול הזדמנות עסקית הנקרית בדרך, לבד או/ עם שותפים, או סיבות נוספות. עסקים כאלה מ

יתרון ערך, ובידול עסקי, לפי שרשרת הערך של פורטר

ככל שחברות נחשפות לצמיחה איטית ולתחרות גוברת, הופך היתרון התחרותי להיות גורם מכריע בביצוע החברה. היתרון התחרותי של החברה צומח מעבר לערך אותו יוצרת החברה ללקוח. במונחי תחרות, ערך הוא המחיר אותו מוכן הל

2005 © כל הזכויות שמורות U.P ייעוץ וניהול - עוזי פלג