top of page
  • תמונת הסופר/תעוזי פלג

בניין הזוגיות: בניית הזוגיות ותחזוקתה

עודכן: 15 בספט׳ 2020

המאמר מדמה את הזוגיות והקמת התא המשפחתי לבניית בית פיזי, בבניית בית ישנם מאפיינים דומים לבניית זוגיות ומשפחה, הבניה מתחילה מהרצפה, נמשכת בקירות ומסתיימת בגג. כמו בית כך גם התא המשפחתי עומד בפני כוחות חיצונים ופנימיים המפעילים לחץ ועלולים להביא לקריסתו. זיהוי הכוחות והלחצים, איתור ותיקון סדקים בזמן,חיזוק מתמיד של הקירות, בדיקה מתמדת של הרצפה המהווה את בסיס הבית, יסייעו וישמרו את הבית לאורך זמן.

בניית הבית (הקמת הזוגיות

כל קיר מייצג תמהיל של רצונות צרכים ומידת החשיבות שמיחסים בני הזוג לתחומים המצוינים. הצרכים של כל בן זוג אינם חייבים להיות במינון זהה, ועצמתם עשויה להשתנות בתקופות שונות, ועל צירי זמן שונים.

בסיס ההסכמה לשיתוף והנכונות לותורים ולפשרה

הבסיס המשותף

רצפת הבית היא הבסיס המאפשר את בניית הבית, הרצפה היא ההבנה והנכונות להקים בית, והיא מבטאת ראייה עין בעין של רוב הדברים המשותפים, ושל נכונות לשותפות בחיים ולגורל משותף, בקיצור הרצון להיות ביחד.

קיר התכונות האישיות

הקיר המבטא את המשיכה לתכונות כגון: חכמה,הומור,בגרות,אחריות,טוב לב,הגיון,רגישות, וכל אותם תכונות הקיימות אצל בני אנוש,ברור שלא כל התכונות קימות במינונים זהים אצל כולם וגם לא אצל אותו אדם, אבל מדובר באותן תכונות הקיימות אצל בני הזוג וגורמים להם למשיכה הדדית.

קיר התכונות הפיזיות

הקיר מבטא את המשיכה הפיזית: מראה,שפת גוף,סקס.

קיר ההיגיון הכלכלי

הקיר מבטא את השיקול הכלכלי של השותפות הזוגית, וכולל את תחום העיסוק שלהם,רמת ההשתכרות, קרבה למשפחה עם אמצעים ועוד. ההיגיון הכלכלי אומר:" שיחד יהיה יותר קל כלכלית מאשר לבד", או עם חלופה אחרת, זהו קיר עם רציונאל ברור וחשבון פשוט.

קיר המשפחתיות

הקיר מבטא את הרצון לשייכות לתא משפחתי ולגידול ילדים, ולתחושה של להיות ביחד ולהיות אוהב ונאהב.

גג הבית

הגג הוא האמון האמונה בזוגיות, האמון האמונה ההדדית של אחד בשני, שבימים קשים יש על מי לסמוך ושתהיה משענת הדדית,קיום אמונה זו יאפשר לזוגיות להתמודד עם "אסונות משמיים" וימים קשים.

האמונה בעוצמת הקשר והיכולת לעמוד מול כוח עליון

הגג אשר נשען על הקירות מסמל את קיום הבית, נפילת הגג מסמנת את נפילת הבית, נפילת הגג מסמלת את אבדן האמונה בזיווג ואבדן האמונה שיהיה טוב יותר בעתיד, בהעדר אמונה אין בית.

תחזוקת קירות הבית (תחזוקת הקשר הזוגי)

כל קיר בנוי משכבות שהם פועל יוצא של שילוב הצרכים והרצונות של הדיירים בבית, במהלך שנות הזוגיות שכבות קיימות מתעבות או הופכות דקות יותר, מתווספות שכבות חדשות שונות לכל קיר כתוצאה משיפוצים, ונגרעות שכבות שנפלו.

במהלך הזמן שכבות גם נסדקות חלק מהסדקים ניתן לשיקום ואז שכבת הקיר ניצלת, חלקים מהסדקים שאינם מתוקנים בזמן נופלים. עובי השכבות איננו זהה ומיצג את מידת החשיבות שכל צד מייחס לתחום שמייצג הקיר. הנגזרת מעובי השכבות הוא עובי הקיר, מאחר וכל קיר מייצג תחום שונה, המשמעות היא שקירות הבית הם בעובי שונה. מצב הקירות משתנה ללא הרף במהלך חיי הזוגיות, מצב הקירות משפיע על חוזקו של הבית לעבור משברים בתחומים שונים.

ככל שהקירות עבים יותר ומרובי שכבות וללא סדקים, עמידות הבית גדלה ולהפך, קירות עבים יאפשרו לבית לעבור גם סערה חיצונית, קירות דקים לא בטוח. הגג נשען על הקירות, נדרשים לפחות שתי קירות לתמוך בגג, ברור שככל שמספר הקירות התומכים בגג קטן, העומס על כל קיר תומך גדל והוא אמור להיות חזק יותר ויציב יותר. כאשר מספר הקירות השלמים הוא ארבעה, העומס על כל קיר קטן והקירות יכולים להיות דקים יותר אך ללא סדקים, קירות דקים וסדוקים עלולים לקרוס בבת אחת, ולהפיל את גג הבית

הופעת סדקים בקירות (איומים על שלמות הזוגיות)

על כל קיר מופעלים לחצים חיצוניים העשויים לגרום לקריסת הקיר ובעקבותיו הבית, יכולת הבית לעמוד בלחץ תלויה גם בחוזק הקירות שעליהם לא מופעל לחץ ובעוצמת הלחץ המופעל על הקיר הספציפי, חיזוק הקירות על ידי דירי הבית משמש למעשה כלחץ נגדי התומך בקירות.

סוגי לחצים חיצוניים יכולים להיות פיתויים רומנטיים, הסתבכויות עסקיות,ובעיות הקשורות לילדים בריאות וכדומה, לחצים אלה יופעלו על הקירות בהתאם לסוג הקיר.

הופעת סדקים בקיר מסמנת מצב של שינויים כתוצאה מחולשת הקיר או תזוזה של הרצפה, לפני התיקון יש לנסות ולאתר את גורם הסדק, לתזוזת הרצפה יש משמעות שונה מחולשת הקיר, מכיוון שהקיר הוא ספציפי והוא אחד מארבע, הרצפה היא הבסיס והמכנה המשותף של קיום הזוגיות.

הרצפה היא הבסיס המשותף עליו עומד הבית, ברעידת אדמה זזה הרצפה וכתוצאה מכך קורסים הקירות, כך גם במערכת זוגית, תזוזת הבסיס שהוא המכנה המשותף הראשוני שעליו נבנה כל הבית, מערערת את יציבות הקירות כולם.

הסדק הוא מעין איתות לקראת הצפוי, ככל שהסדק רחב יותר ועמוק יותר יידרש תיקון משמעותי יותר, יש להבחין בין סדק גדול שנוצר באירוע חד פעמי, או היווצרות על ציר זמן ממושך, ישנם סדקים הניתנים לטיוח פשוט וישנם סדקים המחייבים טיפול מקצועי . סדק בקיר מאפשר כניסת אור ואויר מהחוץ ומאפשר לריחות ולרעלים הכלואים בחדר לצאת החוצה, הסדק מאפשר הצצה החוצה ולראות מה קורה בחוץ. אסור להתעלם מקיום הסדק, מכיוון שהוא קיים ומציאותי, הוא עלול להתרחב ואיננו יודעים ולאן זה יוביל.

"הצצה דרך הסדק" מאפשרת לעשות השוואה גם אם חלקית ורגעית, עם גורמים ומצבים חיצונים ובמקרים רבים ההשוואה משמשת כגורם מדרבן לתיקון הסדק, לעיתים הוא זרז להרחבתו ולהפלת הקיר ובסופו של דבר גם להפלת הגג.

65 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

המאפיינים של המדריך להקניית ערכים לילדים "זהירוני"

יחודו של המדריך הוא באופן שהוא מנסה להקנות דפוסי התנהגות בסיסיים לילדים בגיל הרך ללא שימוש באסורים התנהגותיים ישירים כלשהם, האסורים מועברים דרך "זהירוני" שמתנהג באופן שההורים היו רוצים שילדיהם יתנהגו

bottom of page